Zasklené lodžie v panelových domech

08.12.2012 01:48

 

Pro relativně velkou část české populace je bydlení v panelovém domě přijatelným způsobem řešení střechy nad hlavou. Vůbec proto nepřekvapují usilovné snahy uživatelů bytů své domovy rekonstruovat nejen za účelem udržení další životaschopnosti panelových bytů, ale také pro zvýšení estetické a funkční hodnoty životního prostoru. Kvalitativní posun v bydlení představují zejména zasklené lodžie.

Toto architektonické řešení představuje pro uživatele bytu nový rozměr bydlení. Investice do zasklení lodžie se vrací ihned výrazně zvýšeným komfortem bydlení, časem i ekonomickým přínosem. Zasklená lodžie dokáže účinně zabránit energetickým ztrátám, podle konstrukčního provedení a orientace vůči světovým stranám lze zabránit úniku až 40 % tepla. K nižším tepelným ztrátám přispívá totiž omezení úniku tepla netěsnostmi rámů oken a balkonových dveří a prostupem tepla prosklenými plochami. Dále v přechodných obdobích roku, na jaře a na podzim, lze zasklením lodžie ušetřit za vytápění, protože díky působení známého skleníkového efektu se zvyšuje teplota v interiéru.

Zasklená lodžie představuje další možnost rozšíření životního prostoru

Foto (c) PETR VELFEL

 

Letmým pohledem na panelové domy se snadno přesvědčíme, že nekrytý balkon nebo lodžie běžně slouží jako kuřárna, případně nepříliš chráněné odkladiště jízdních kol nebo skladiště přebytečných objemnějších kusů nábytku. Často i skříně, vystavené dešti, sněhu a mrazu, slouží jako zoufalé nouzové řešení nedostatku skladovacího prostoru. Balkony nebo lodžie opředené hustou sítí prádelních šňůr také často slouží jako příruční venkovní sušárna prádla, která se však zejména v exhalacemi znečištěných velkých městech nebo průmyslových aglomeracích příliš neosvědčuje. Za nepříznivých meteorologických podmínek se totiž často prádlo zašpiní ještě dříve, než stihne uschnout. Zasklená lodžie snadno řeší nebezpečí ušpinění prádla, navíc díky vyšší teplotě prádlo zde umístěné i rychleji usychá. Výrazně také klesá prašnost v interiéru. V neposlední řadě je výrazným přínosem také snížení hlučnosti v interiéru, což ocení určitě každý uživatel bytu v lokalitách se zvýšenou hlučností, ať již v blízkosti letišť, železničních koridorů, městských silničních okruhů, velkých křižovatek nebo výpadovek. Zasklená lodžie zejména v přízemí, prvním či posledním patře poslouží jako důležitý bezpečnostní prvek ochrany bytu, který dokáže cestu do bytu pachateli vloupání znepříjemnit, případně jej od úmyslu zcela odradí. K zasklívání se používá bezpečnostní tvrzené sklo, které není snadné rozbít.

Zasklená lodžie či balkon může nahradit sklad či komoru, ale může posloužit i jako prosvětlený rozšířený obývací pokoj či miniaturní zimní zahrada, lákající k odpočinku, k posezení u kávy či čaje.

 

Pro kutily nepříliš vhodná aktivita 

Zasklení lodžie doporučujeme ponechat na bedrech specializovaných firem. Jejich specialisté totiž snadno a rychle dokáží vyjednat připravované stavební úpravy na úřadech, vyjednají podmínky s majiteli domu (většinou s družstvy nebo sdruženími vlastníků) a zajistí přípravu konstrukce tak, aby samotná montáž proběhla rychle a hladce. Při úspěchu řešení hrají důležitou roli praktické zkušenosti, aplikace speciálních materiálů, technologií a konstrukčních uzlů, které amatérský kutil zcela jistě nezná, případně při jejich zajištění stráví spoustu času a určitě zaplatí více peněz, protože spotřebuje více materiálu a jeho případné přebytky dále nevyužije.

Přesné zaměření lodžie, dokonalost bezpečného uložení vodicích kolejnic, z něhož se odvíjí ovladatelnost jednotlivých prosklených sekcí, zpracování projektové dokumentace a vyřízení všech formalit a povolení – to jsou okolnosti, které favorizují rozhodnutí svěřit řešení raději dodavatelské firmě než kutilovi, byť šikovnému. Specializovaná odborná firma disponuje připravenou technickou dokumentací, zkušenými partami vyškolených pracovníků, ověřenou a certifikovanou technologií a prakticky nulovým odpadem, protože zbytek materiálu využije při dalších realizacích. Vybraná firma by ale zase na druhou stranu měla zcela samozřejmě investorovi prokázat, že její nabízené služby a technologie odpovídají platným technickým normám a prováděcím předpisům.

Při vlastní realizaci je třeba konzultovat zasklení lodžie nebo balkonu na místně příslušném stavebním úřadu a s vlastníkem bytu či domu. V ohlášení stavebních úprav nebo žádosti o stavební povolení je třeba uvést, na jakém objektu k úpravám dojde, jejich druh, rozsah a účel, dodat jednoduchý popis s projektovou dokumentací, souhlas vlastníka objektu a případně další podklady dle požadavku stavebního úřadu. Přípravě podkladů je třeba věnovat náležitou pozornost, proto se jako výhodnější opět jeví spolupráce s dodavatelskou firmou, která zajistí dokumentaci včetně potřebných certifikátů. Seriózní dodavatelská firma vše zařídí na klíč.

Zasklívání lodžií a balkonů se stává stále oblíbenější a rozšiřující se aktivitou. Není divu – čím více zakázek se realizuje, tím více lidí prakticky poznává úžasný přínos k hodnotám moderního bydlení. Kromě pohodlnějšího, příjemnějšího a komfortnějšího praktického bydlení získává na hodnotě také dům samotný. Architektonický přínos zasklených lodžií ke vzhledu domu je nesporný, větší množství zasklených lodžií také výrazně přispívá ke snížení energetických ztrát celé budovy.

 

Bezpečí a kvalita na prvním místě

Certifikovaný systém zasklení lodžií nebo balkonů vychází z konstrukčního řešení skládání posuvných a otočných panelů bezpečnostních skel, většinou bez rámování svislých hran, které by narušovaly celkový vzhled. Skleněné tabule jsou uchyceny do nosičů, které se pohybují ve vodicích kolejničkách. Se skleněnými panely je možné snadno manipulovat, přesouvat je, otáčet, takže variabilita konstrukce umožňuje větrat a otevírat lodžii dle potřeby a počasí, případně lodžii prakticky bezespárově uzavře. Konstrukce nosičů umožňuje otáčet skleněnými tabulemi, takže jejich mytí je velmi snadné z prostoru balkonu nebo lodžie, aniž by se musela osoba při mytí okna nebezpečně vyklánět.

Pro konstrukci zaskleného balkonu či lodžie je vždy zapotřebí existence pevného stropu, proto nelze řešit pouze klasické balkony, zcela předsunuté přes obvodovou zeď. V takovém případě by asi bylo technicky možné vybudovat obdobu zimní zahrady, pokud by to statika balkonu umožnila, ale technika provedení a finanční náročnost by asi nebyla adekvátní původnímu záměru. Běžně se však zasklívají rovné nebo rohové lodžie, případně lodžie jednostranně nebo oboustranně částečně předsunuté. S délkou konstrukce problém není, lže řešit například i délky až 13 metrů, s výškou zasklené plochy 2 metry.

Nosná konstrukce se kotví na staticky prověřené obvodové zdivo, strop a těleso balkonu nebo lodžie. V praxi se používají kvalitní materiály, u nichž je předpoklad dlouhé životnosti a funkčnosti i přes náročné nepříznivě působící vlivy počasí, zejména vlhkosti, střídání extrémních vysokých a nízkých teplot a působení slunečního záření. Proto je třeba vybírat certifikovaný konstrukční systém, kde použité materiály, jako například nerezavějící ocel, plasty a mosaz zaručují minimálně dvacetiletou, spíše však třicetiletou životnost konstrukce. Systém bývá zavěšen na horní kolejnici, které se připevňuje ke stropu kotvami nebo šrouby. Skleněné tabule, nejčastěji o síle 6 mm, jsou z tvrzeného bezpečnostního skla se zabroušenými hranami. Musí být důkladně jištěny proti vypadnutí – v profilech jsou nejen zatmeleny, ale i zanýtovány přes otvory ve skle. Proti násilnému vniknutí a samovolnému pohybu jsou skleněné desky opatřeny speciálními pojistkami. O systém se prakticky starat nemusíme – většinou stačí jednou do roka promazat pojezdy a vodicí drážky kolejnic.

Při výběru realizační firmy vyžadujte certifikaci systému, důkladně zhodnoťte cenové nabídky, technické parametry a nabídku služeb s realizací spojených. Přesvědčte se, že nabízené řešení odpovídá tepelným, hygienickým, akustickým, požárním, statickým a bezpečnostním normám. V neposlední řadě vybírejte rovněž podle délky záruční doby.

 

Zpět