Není nad kompost, pomoci si ale můžeme i chemií
05.09.2013 12:25Okrasné rostliny nejsou směřovány k tvorbě plodů a zůstávají proto v přirozených druhových formách. Mají tak v porovnání s rostlinami užitkovými, tedy zeleninou a ovocnými kulturami, nižší nároky na výživu a hnojení. Jejich různorodost a rozmanitost vsak přináší určitou specifičnost v požadavcích na pěstební prostředí – tedy půdu nebo substrát, i v nárocích na pěstování, řez apod.
Často důležitějším faktorem než přímá výživa je fyzikální stav půdy, zejména její struktura a propustnost. O způsobu a rozmístění rostlinných společenství – např. skalek, květinových záhonů, liniových živých plotů, trávníků apod. je potřeba se rozhodnout nejen na základě zásad zahradní architektury a funkčnosti porostu, ale i na základě znalostí o půdě a jejich vlastnostech, které mohou být významnou podmínkou úspěšnosti pěstování. Vzhledem k předpokládané době růstu na stanovišti, která je u většiny okrasných rostlin mnohem delší než v užitkové zahradě s pravidelným střídáním plodin, je důležité přizpůsobit charakter pěstebního prostředí přípravou půdy před výsadbou, protože možnosti následného ovlivnění v průběhu vegetace jsou mnohem menší.
Na hnojiva se znalostmi
Fyzikální, chemické i biologické parametry půdy lze účelně měnit jejím zpracováním a doplněním vhodných organických materiálů, které nemusí mít vždy hnojivý charakter. Průmyslová hnojiva, která naopak slouží jen k doplnění potřebných živin, je výhodnější použít ve formě zálivky nebo postřiku na list. Ze sortimentu průmyslových hnojiv je vhodné vybírat hnojiva vícesložková s doplňkem stopových prvků. Obsah základních živin je třeba přizpůsobit účelu pěstování a druhu rostlin: dusík prospívá stálezeleným nekvetoucím rostlinám, fosfor ovlivňuje tvorbu a násadu květů, draslík přezimování vytrvalých druhů apod. Hnojivý efekt lze prodloužit použitím obalovaných hnojiv nebo výživných tablet a tyčinek.
Možnosti získávání zlepšujících organických materiálů pro okrasnou zahradu se v poslední době zúžily a nové ekologické pohledy např. na těžbu rašeliny, dobývání hrabanky v lesním porostu nebo těžbu vápenců omezily surovinové zdroje. Také staré klasické způsoby výroby organických materiálů, např. listovky, drnovky apod., které byly náročné na práci a čas, jsou zejména mimo venkov překonané. Mnoho profesionálních zahradnických firem dnes zakládá soukromé zahrady i veřejnou zeleň pomocí zemin a substrátů vyrobených právě pro tyto zásahy firmami, které mají příslušnou surovinovou základnu i provozní možnosti k přípravě speciálních materiálů.
Není nad starý dobrý kompost
Ze sortimentu připravovaných organických hnojiv a substrátů i z přírodních zdrojů dostupných pěstitelům mohou mít v okrasné zahradě svůj význam kromě rašeliny, písků, hnojiv živočišného původu ve formě mouček, především různé typy kompostů. Na rozdíl od většiny zeleniny nelze pro okrasné rostliny použít čerstvá neprozrálá statková hnojiva, zejména chlévský hnůj a ostatní druhy podestýlek. Tento fakt podtrhuje význam používání kompostů jako univerzálního organického hnojiva, které zvyšuje úrodnost půdy, upravuje pH, dodává kvalitní humus, posiluje mikrobiální život a zároveň ovlivňuje růst a vývoj rostlin svým obsahem živin, stopových prvků a růstových stimulátorů.
V nabídce firem lze nalézt několik typů kompostů, které se liší výrobní technologií, a tím i kvalitativními parametry. Biofermentačními technologiemi za vysokých teplot se ze zemědělských odpadních surovin v krátkých etapách vyrábějí rychlokomposty, které neprocházejí obdobím zrání. Mohou být bohatým zdrojem živin, jejich organická hmota je však nezralá, nestabilní a v půdě podléhá bouřlivému rozkladu, který může být doprovázen zvýšenými teplotami, slehnutím zeminy a vylučováním zplodin rozkladu, často toxických, zejména pro klíčící a vzcházející rostliny.
Klasické komposty se průběhem výroby spíše blíží zpracování kompostu na zahrádce, kde dochází k pozvolnému zrání, prokládání surovin a několika překopávkám. Tmavá barva, stabilní struktura a teplota, zemitá vůně a kyprý přirozený vzhled by měly být charakteristické pro zralý kompost, který lze využít k jarnímu i podzimnímu hnojení v zahradě užitkově i okrasné, kromě vyhraněných kyselomilných rostlin, pro růže a většinu ostatních trvalek, okrasné listnaté stromy, keře a letničky.
Žížaly se snaží
Zvláštním typem kompostů jsou vermikomposty, které vznikají chovem žížal. Žížaly jsou samozřejmě užitečné i v půdě a jsou pomocníky v každém kompostu, ale hojný počet, šlechtěný druh pracovitých kalifornských žížal a řízený proces vermikompostování vede ke vzniku velmi specifického typu kompostu. Žížaly přetvářejí organickou hmotu suroviny velmi pečlivě a pozvolna, silně ji stabilizují, mísí s půdními částicemi a obalují svou mikroflórou a trávicími enzymy. Vytvářejí tak pevné drobty, které zlepšují půdní strukturu, obohacují ji nejvyšší formou humusu, dodávají užitečnou mikroflóru, stopové prvky a biologicky aktivní látky.
Průběh procesu bez zvýšených teplot umožní syntézu a uchování těchto látek, především rostlinných stimulátorů, aminokyselin, přírodních enzymů, které mohou ve spojení se substancemi humusové povahy účinně ovlivňovat růst a vývoj rostliny, zejména tvorbu kořenů, násadu květů či zrání plodů. Stabilita výsledného biohumusu, lépe naturhumusu, umožňuje přihnojovat veškeré rostliny a v malých dávkách i citlivější druhy, jako jsou jehličnany, cibuloviny, subtropické rostliny nebo i kaktusy a pokojové květiny. Všechny typy kompostů se považují za přírodní organická hnojiva, která dodávají do půdy širokou škálu živin ve formách přijatelných, ale z větší části vázaných na organické hmotě, které jsou rostlinám zpřístupňovány pozvolně.
Dlouhou dobu účinnosti mají také hnojiva živočišného původu, která se připravují ve formě mouček. Nejbezpečnější jsou rohovinové moučky, které jsou bohatým zdrojem organické formy dusíku. Ostatní druhy krevní, masokostní, rybí, které byly zdrojem fosforu, vápníku a hořčíku z důvodu problematické hygienizace – jsou na trhu už jen velmi zřídka.
Při používání těchto mouček platí pár zásad:
1. vybrat co nejjemněji mleté;
2. dobře je zapracovat do půdy, nejlépe na podzim, kde v souvislosti s půdní mikroflórou dojde k pozvolnému rozkladu;
3. použít je k plodinám s dlouhou vegetační dobou (ovocné stromy, keře, okrasné stromy, trvalky apod.);
4. jako doplněk do kompostu, kde posílí mikrobiální život a dodají potřebné živiny.
Pomocník rašelina a kůra
Ostatní organické materiály, které nemají hnojivý charakter, jsou významné pro úpravu pěstebního prostředí, a to především fyzikálních vlastností, změnu pH apod. Tradičním materiálem je rašelina, a to jak tmavá slatinná, která se těží v jižních Čechách, tak i vláknitá bílá rašelina vrchovištního typu.
Každá vznikla jiným vývojovým procesem za odlišných klimatických podmínek, proto i jejich vlastnosti se různí. Slatinná rašelina je zemitější, méně kyselá vrchovištní rašelina, která se k nám dováží především z Pobaltí, má vláknitou strukturu, nízké pH a obsah solí. Rašelina samotná je sterilní, dobře poutá vodu, upravuje pH. V čistém stavu však nemusí mít zcela vhodné fyzikální vlastnosti. Nezastupitelnou úlohu má při pěstování kyselomilných vápnostřežných rostlin (rododendrony, azalky, vřesy, některé kapraďorosty i citlivé druhy jehličnanů), a to nejlépe v kombinaci s dobře uleželým kůrovým kompostem, který svým charakterem připomíná lesní hrabanku, zvyšuje propustnost a obsah vzduchu v prostředí.
Kůrové komposty v posledních letech nabyly na významu zejména v zemích, kde v souvislosti s ochranou životního prostředí nastal odklon od těžby rašeliny, jejíž ložiska se nacházejí v ekologicky důležitých lokalitách. Příprava kůrového kompostu však musí probíhat za řízených podmínek, především úpravy poměru uhlíku a dusíku, odbourání pryskyřičných látek a důsledné hygienizaci. Určité frakce kůrového kompostu nebo loupané borky lze využít k mulčování, nastýlání výsadeb, kde kromě estetického dojmu zabraňuje růstu plevelů a chrání kořenový bal rostlin před nadměrným vysycháním.
Na popel pozor!
Z anorganických materiálů pro zlepšení půdního prostředí je důležitý písek, a to všech typů i zrnitosti. Ke zvýšení propustnosti, obsahu vzduchu a posílení drenážní schopnosti jsou nejlepší hrubozrnné bezvápenaté křemičité písky, které nemají podíl jílů a nespékající se (netvoří bláto). Žluté kopané písky, zvláště jemné frakce, svou funkci plní hůře.
Tradičním materiálem pro zlepšení půdního prostředí byl dřevný popel, jemně drcený, který se přidával do kompostů i zapracovával do půdy. Jeli popel opravdu jen dřevný, může mít charakter organického hnojiva, ale je třeba ho používat s rozumem, protože jemnými částicemi zhoršuje fyzikální stav půdy. V každém případě jiný popel než čistě dřevný může být zdrojem kontaminace půdy těžkými kovy a sloučeninami síry, a významně tak ohrozit životní prostředí i kvalitu produkce.
Zvláštní skupinu půdních „zlepšováků“ i hnojiv tvoří vápenatá hnojiva, která nejsou organického původu, ale ani výsledkem průmyslové výroby. Přesto jsou významná pro udržení půdní úrodnosti a příznivých chemických vlastností půdy. Jsou bohatým zdrojem vápníku a hořčíku s dlouhodobou účinností. Tyto prvky jsou důležité pro všechny typy půd, neboť obsah těchto prvků v půdě snižujeme odběrem plodin a jejich zaléváním. Velmi razantně upravují pH kyselých půd, zejména v oblastech postižených kyselým spadem. Z vápenatých hnojiv je k dispozici rychlá a agresivní forma páleného a hašeného vápna, vhodná také k likvidaci mechů a desinfekci infikovaných organických materiálů v kompostu. Pro půdu jsou výhodnější formy dolomitického vápence bohatého na hořčík; zejména přírodní zrnité frakce mají méně agresivní účinky a působí delší období než jemně mleté práškové frakce. Dostatek vápníku a alkalickou reakci půdy vyžadují zejména rostliny původem ze skalních vápencových útvarů (lomikámen, netřesk, protěž apod.), z okrasných keřů rakytníky nebo štědřence.
Správný postup umocní výsledek
Organická hnojiva je nejvhodnější použít při základním zpracování půdy, společně s kypřením a odplevelením před osázením záhonů, skalek nebo vysazováním solitéru. Dobrá příprava pozemku a vytvoření vhodných fyzikálních parametrů půdy (což může být pro bahenní rostliny a kapraďorosty nepropustná kyselá půda s obsahem humusu, pro skalničky kamenité vápenaté podloží atd.) jsou základem úspěchu pěstování. I zbývající plochy okrasné zahrady, zejména předzahrádek a obytných částí, na kterých bude založen trávník, je potřeba dobře propracovat, odplevelit i přihnojit prozrálým kompostem, není-li po ruce, pak kombinovaným průmyslovým hnojivem.
V průběhu vegetace se nenáročné rostliny skalničky, jehličnany apod. nehnojí vůbec nebo omezeně, případně se doplňují jen mikroprvky. Náročnější okrasné trvalky, jako jsou růže, pivoňky či hortenzie, vyžadují každoroční přihnojení. Letničky díky své krátké vegetační době nejsou náročné na výživu, při opakovaném pěstování je vhodné při podzimním zpracování půdy dodat kompost, mleté rohovinové moučky nebo kombinované hnojivo. Zvýšenou pozornost je potřeba věnovat cibulovinám, kterým vyhovují propustné lehčí půdy, slabě zásadité půdy pro tulipány nebo narcisy, slabě kyselé pro většinu lilií. Záhony určené pro cibuloviny před výsadbou nehnojíme čerstvými statkovými hnojivy!
Nezapomeňme dopřát živiny i trávníku!
Naopak trávník za vegetace přihnojujeme kombinovaně alespoň 1× organicky a doplňkově průmyslovým hnojivem v závislosti na zatížení a kosení. Příliš alkalická hnojiva včetně neprozrálých kompostů a vápenatých ledků mohou narušit kyselomilné společenství trav a dát větší šanci širokolistým plevelům. Organické hnojivo je vhodné spojit s vyhrabáváním trávníku a v pozdním podzimu je správná chvíle pro ničení mechů.
Co potřebují květiny v květináčích?
Okrasná zahrada není jen venkovní plocha, ale i terasa, balkón a okrasné interiérové rostliny zkrášlující náš byt. Pro rostliny pěstované v nádobách lze doporučit jen hotové odborně připravované substráty určené pro pokojové a balkónové rostliny, které jsou vyráběny na bázi rašeliny a jemně zpracovaného kůrového kompostu, obohacené přijatelnými živinami průmyslových hnojiv nebo lépe živinami s delší působností organických hnojiv, které navíc mohou mít stimulační účinky. Pro zabezpečení dostatečné propustnosti v nádobě bývají substráty doplněny perlitem nebo drobným keramzitem.
Výživa a hnojení okrasných rostlin je nedílnou součástí pěstebních zásahů, ať už při přípravě půdy, nebo vegetace. Nesmíme zapomínat, že jen silná rostlina bude prospívat, kvést a odolávat všem nepříznivým faktorům. Dostatečná péče se nám zúročí v estetické, hygienické i relaxační funkci rostlin, které mohou být kouskem přírody našeho domova.
———
Zpět